Závěsné houpací křeslo z umělého ratanu dodá působivý vzhled každému místu, do kterého se jej rozhodnete postavit.  Je čím dál tím více oblíbené hlavně v zahradách a na terasách. A není divu.  Je to také velmi pohodlný kousek nábytku jako stvořený k relaxaci.

V tomto článku se dozvíte rozdíly mezi ratanem umělým a ratanem přírodním. Budete tak vědět, po kterém z ratanů sáhnout, abyste se ve svém závěsném křesle mohli houpat až do alejuja.

 

Výběr materiálu, ze kterého bude vaše nové závěsné křeslo zhotovené, je velmi důležitý. Především pokud potřebujete závěsné křeslo k venkovnímu využití.

Závěsné houpací křeslo Barcelona u bazénu.

Právě pro venkovní použití – na zahrady, terasy či do pergol – si lidé nábytek z ratanu velmi oblíbili. A je to správná volba. Ratan je jako materiál pro venkovní použití velmi vhodný. Ovšem…

Není ratan jako ratan

Samozřejmě ratan není jediným materiálem, ze kterého si můžete křeslo pořídit. K dostání jsou i křesla dřevěná či látková, o těch si ale budete moct přečíst zase v jiném článku.

První rada by mohla být tato:

Umělý ratan není horší než ratan přírodní.

To je důležité si uvědomit pro ty, kteří s tímto materiálem nemají dosud zkušenosti, ale zase mají zkušenosti třeba s koženými výrobky. Zatímco u kožených výrobků obecně platí, že pravá kůže je více odolná, než kůže umělá/koženka, u výrobků z ratanu je to přesně naopak.

Křeslo z umělého ratanu bude tedy vlivům počasí odolávat lépe než křeslo z ratanu přírodního.

Detail závěsného houpacího křesla z umělého ratanu.

Přesto se i přírodní ratan používá k výrobě nábytku na zahrady a terasy. A není to automaticky špatná volba. Můžete po něm klidně sáhnout. Akorát jako majitelé tohoto nábytku byste měli pamatovat na několik věcí.

Závěsné houpací křeslo a nábytek z přírodního ratanu

Přírodní ratan se získává z lián palmy, která roste v tropických pralesech v Indii a na Filipínách. Jako materiál k výrobě venkovního nábytku se využívá, protože je pevný a pružný.

Pamatujte ale, že:

  • Křeslo z přírodního ratanu by mělo být v místě s nižší vlhkostí.

Může být samozřejmě v bytě, ale také venku, např. na zastřešené terase, balkoně, pergole.

  • Musíte mít křeslo na zimu kam schovat.

Přírodní ratan totiž při teplotách pod nulou začíná praskat.

  • Údržba nemusí být náročná, ale vyplatí se.

Životnost svého křesla podpoříte, pokud mu přece jen nějakou tu údržbu věnujete. Alespoň jednou do roka byste jej měli přelakovat.

Pozor na záměny

Nezapomeňte tedy, že pokud upřednostníte křeslo z přírodního ratanu, budete mu muset věnovat více pozornosti. Nepopleťte přírodní ratan s ratanem umělým. Často si lidé také pletou ratan s proutím. Nábytek z proutí je ale zase něco jiného.

Závěsné houpací křeslo z umělého ratanu něco vydrží

Umělý ratan je odolnější než přírodní ratan, lépe tedy odolává přírodním vlivům jako déšť či sluneční žár. Proč zvolit tento materiál?

  • je odolný: díky prakticky nulové absorpci tekutin je ideální pro váš venkovní nábytek
  • jednoduše se udržuje: stačí, když nábytek otřete vlhkým hadříkem nebo strčíte pod proud vody
  • je lehký: není tak obtížné jej přenášet z místa na místo ani pro drobné ženy
  • je pohodlný: krásně se v něm uvelebíte a zrelaxujete

relaxační závěsné houpací křeslo ratan

Umělý ratan je častým materiálem pro výrobu závěsných křesel. Tato křesla jsou hodně oblíbená, protože dodají vaší zahradě luxusní vzhled.

Většinu z nich pořídíte ve tvaru kruhu nebo vajíčka na stojanu. Díky stojanu tak křeslo můžete přenášet či posouvat po zahradě. Nejsou ovšem až tak lehká a přenositelná jako třeba křesla látková. Mohou vážit i okolo 30 kilogramů.

Často je dostanete včetně krásného polstrování. Vybírat můžete z řady designů, většinou v kombinaci šedá, hnědá, bílá, černá, béžová pro konstrukci křesla a k tomu rafinovaně zvolené barvy pro polstrování.

Závěsná houpačka z umělého ratanu bílá

Kvalitní konstrukce, odolnost a luxusní vzhled se odrážejí i na jejich ceně. Nepatří mezi nejlevnější závěsná křesla. Ceny se pohybují v řádech tisíců korun. Krásné houpačky seženete nejčastěji v rozmezí 5000 – 15 000 Kč.

Stojan na houpačku a polstrování jsou obvykle v ceně. Raději se však ujistěte, že tomu tak skutečně je, a stojan na křeslo (pokud jej budete chtít) a polstrování je v ceně houpačky, nebo se musí zakoupit zvlášť.

Závěsné houpací křeslo z umělého ratanu může být skvělým společníkem celé rodiny. Houpání je velký relax.

 

 

 

Závěsné houpací křeslo – ratan versus umělý ratan. Co je lepší?
5 (100%) 1 vote