Zahrada je přímo ideální místo pro umístění závěsného křesla. Ať už si jej pověsíte na větev stromu, do pergoly nebo si křeslo pořídíte už na konstrukci a budete se na něm moci pohupovat, kde je vám libo.

V tomto článku se dozvíte, jak na správný výběr a péči o venkovní závěsná křesla. Stejně jako na zahradě je totiž vlivům venkovního počasí vystavené i křeslo na terase, balkoně, na vaší chatě, prostě kdekoliv venku.

Na křeslo zde může pražit sluníčko, bubnovat do něj dešťové kapky. Křeslo také musí odolávat měnícím se teplotám a proudění vzduchu.

Nejdůležitější je výběr odolného materiálu

Kdo má s venkovním nábytkem už své zkušenosti, bude mít při výběru výhodu. Můžete se spolehnout na materiál, se kterým už máte dobré zkušenosti a osvědčil se podmínkám, do kterých křeslo vybíráte.

Závěsné křeslo visí na stromě a v něm si čte dívka.

Na druhou stranu závěsná křesla se dělají ze spousty různých materiálů:

 • z ratanu,
 • proutí,
 • dřeva,
 • textilií (nejčastěji bavlny a polyesteru),
 • plastu.

Máte tedy opravdu velký výběr.

Z pohledu venkovního nábytku je výběr vhodného – odolného – materiálu kriticky důležitý. Přičemž pamatujte, že nejvíce náchylné bude křeslo vystavené dešti, tj. pod nezastřešenou plochou a také křeslo, které nemáte kam uskladnit, a proto musí zimu přečkat venku.

Obecně nejvíce odolné počasí jsou:

 • umělý ratan
 • kov
 • plast

Jestliže vsadíte na jeden z těchto materiálů, uděláte pro dlouhou životnost svého křesla krok správným směrem.

Jak se o venkovní křeslo starat?

Pokud jde o kvalitní výrobek zhotovený z těchto odolných materiálů, může klidně venku přečkat i zimu. Stačí ho přikrýt plachtou, aby nebyl v přímém kontaktu se sněhem a deštěm.

Tyto materiály jsou také skvělé na údržbu. Je totiž opravdu snadná. Stačí, když křeslo čas od času přetřete vlhkým hadříkem a to je veškerá údržba.

A který materiál nakonec vybrat?

Umělý ratan je velmi odolný materiál. Díky prakticky nulové absorpci tekutin je ideální pro venkovní nábytek (na zahrady a terasy). Ve srovnání s přírodním ratanem je odolný více, a proto se většina ratanového nábytku dělá právě z ratanu umělého.

Umělý ratan se dá také barvit a vzniknout tak může třeba takhle krásné, bílé křeslo.

 

Závěsné houpací křeslo z umělého ratanu bílé postavené venku u bazénu.

 

Nábytek z přírodního ratanu může také být venku, ale měl by být např. na zastřešené terase, balkoně (nebo v bytě). Prostě v místě s nižší vlhkostí. Také musíte mít kam jej na zimu schovat, při teplotách pod nulou začíná praskat. Přírodní ratan je na údržbu spíše snadný. Měl by se však alespoň jednou do roka přelakovat.

Přečtěte si více o srovnání umělého a přírodního ratanu zde.

Na zastřešenou terasu se hodí i dřevo. Je ovšem vůbec nejnáročnější na údržbu. Ideálně by se každý kousek nábytku měl alespoň dvakrát za sezonu pořádně vyčistit a napustit olejem. I navzdory perfektní údržbě bude křeslo postupně ztrácet barvu a malinko šednout.

Velmi oblíbená jsou také látková závěsná křesla. Je to hlavně z toho důvodu, že jsou velmi snadno přenositelná a můžete je brát s sebou na delší cesty. Také se dají sehnat za nízké ceny ve srovnání s jinými typy křesel.

Závěsné houpací křeslo visí na stromě.

Vybíráte-li látkové závěsné křeslo na zahradu, ideální je kombinace bavlny a polyesteru.

Co je zrovna trendy a co je už out

Materiál – jeho odolnost a náročnost na údržbu není jediným kritériem při výběru křesla pro venkovní použití. Hodně důležité je také estetické hledisko.

Na závěsné houpací křeslo z plastu sice téměř nenarazíte (maximálně snad u nějakých designových modelů), plastový zahradní nábytek však patří mezi ustupující záležitost. Je sice poměrně praktický, ale už ne tolik oku lahodící.

I když látková křesla jsou cenově nejdostupnější, veliké oblibě se těší křesla z umělého ratanu. Představují luxusní doplněk na vaši zahradu či terasu.

závěsné houpací křeslo vajíčko Barcelona šedá

Vyrábí se často ve tvaru kruhu nebo vajíčka na stojanu. Díky stojanu se dají také přenášet z místa na místo. Už je však potřeba počítat s tím, že jsou oproti křeslům látkovým několikanásobně těžší, mohou vážit i okolo 30 kilogramů.

Zkrekapitulujme si tedy na co byste měli pamatovat.

Pamatujte, venkovní závěsné houpací křeslo musí:
 • být odolné vlivům počasí
 • být náročné na údržbu v takové míře, abyste měli čas ji křeslu dopřát
 • vážit tolik, abyste jej mohli přemisťovat, budete-li přemisťování křesla využívat
 • se vám samozřejmě líbit a reprezentovat váš styl

 

 

Závěsné houpací křeslo na zahradu musí splňovat tyto 4 podmínky. Které to jsou?
5 (100%) 3 votes