Že je závěsné houpací křeslo parádní pro odpočinek a navíc stylový doplněk do zahrady i do bytu, to je vám už asi jasné. Možná už taky tušíte, jaké křeslo by se vám zhruba líbilo.

Závěsné křeslo by mělo být vaším společníkem mnohá léta. Nepodceňte jeho výběr.

 

Které křeslo bude ale skutečně to pravé pro vás? Zbytečně se neunáhlete.

Následujících 5 otázek byste si před výběrem měli zodpovědět. Podíváme se i na to, jak vám zodpovězení těchto otázek pomůže ve správném výběru.

Textilní závěsné houpací křeslo pověšené na stromě.

1. Kde bude závěsné křeslo stát, tedy viset.

V prvé řadě jde o to, zda křeslo bude v bytě nebo venku. A pokud bude venku, tak jestli pod širým nebem nebo na zastřešeném místě.

Závěsné houpací křeslo do zahrady

Pokud chcete vaše nové závěsné křeslo využívat také na zahradě nebo kdekoliv venku, musíte si dát pozor na výběr vhodného materiálu.

Možná už máte s výběrem zahradního nábytku své zkušenosti. Závěsné houpací křeslo je ale skvělé v tom, že se vejde i na terasu, balkon a vůbec i do malých prostor. Takže si jej často kupují i ti, kteří jiný venkovní nábytek běžně nepořizují, protože k němu bohužel vhodné prostory nemají.

Výběr materiálu je ovšem z pohledu venkovního nábytku kriticky důležitý.

Nejvíc namáhané bude křeslo vystavené dešti, tedy křeslo pod nezastřešenou plochou.  Pro každý takový kousek nábytku byste měli volit co nejvíce odolný materiál. Dobrou službu vám udělá třeba umělý ratan. To je také jeden z nejoblíbenějších materiálů pro venkovní závěsná houpací křesla.

Závěsné houpací křeslo na konstrukci v zahradě domu.

Nechcete nic podcenit? Přečtěte si celý podrobný článek o výběru závěsných křesel pro venkovní použití.

Závěsné houpací křeslo do bytu

Závěsné křeslo je hodně zajímavým prvkem v interiéru a umístit se dá téměř všude. Do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje, do zárubně dveří mezi dvě místnostmi, do chodby, do zimní zahrady, na terasu, na balkon. (Terasy a balkony už vlastně nejsou interiérem,  pro ně tedy vybírejte křeslo vhodné k venkovnímu použití.)

Okolo lehkých závěsných křesel se dá poměrně dobře procházet. Závěsné křeslo tak můžete umístit i do prostor, kde by normální křeslo rozhodně stát nemohlo.

Co se týče materiálu, do bytu si v podstatě můžete dát úplně libovolné křeslo. Zde už jde spíše o to, jaký materiál, barva a provedení se se vám líbí a bude se hodit k celkovému stylu vašeho domova.

Zavěšení houpacího křesla

Ať už bude vaše křeslo stát venku nebo třeba v obývacím pokoji, tak jako tak jej budete muset nějak pověsit. Houpací křeslo potřebuje ke svému zavěšení pouze jediný bod. Křeslo je možné ukotvit ve stropě, v podkroví s trámy, na terase či balkoně, v zimní zahradě. Můžete jej zavěsit na strom se statnou větví.

Pokud nemáte ani jednu z těchto možností, nevadí. Od toho tu jsou stojany na závěsná křesla. Stojany mohou být jak v bytě, tak i na zahradě. K dostání jsou jak kovové, tak dřevěné.

Dřevěný stojan na závěsné křeslo.

Některá křesla (hlavně ratanová na zahradu) už se přímo s konstrukcí, na které visí, prodávají. To, zda je konstrukce v ceně nebo ne, je hodně důležité. Pokud si nejste jistí, vždy si to u prodejce ověřte.

2. Kdo bude závěsné křeslo používat

V parametrech výrobku sledujte nosnost křesla. Tedy kolik kilogramů křeslo unese. Například pokud má křeslo nosnost 90 kilogramů a sedne si na něj 85 kilový muž a na klín mu vyskočí 15 kilový pes nebo malé dítě, tak už je to problém…. Počítejte tedy se všemi reálnými variantami, které můžou ve vaší domácnosti nastat.

Obvykle je lepší si vybrat větší velikost křesla, než jste původně měli v úmyslu. Větší křeslo je také pohodlnější.

Chcete-li raději větší křeslo, dívejte se křeslech xxl. Na druhou stranu někdy ovšem může být pohodlnější, aby se každý mohl do křesla uvelebit sám. Hlavně u látkových křesel pak může stát za úvahu pořídit postupně každému jeho vlastní křeslo.

Pro nejmenší děti a miminka se taky dělají speciální křesla a houpačky. Jsou přizpůsobené malým dětem nejen z hlediska bezpečnosti.

Závěsné houpací křeslo pro děti.

3. Jak budete závěsné křeslo používat

Možná vás napadne: zbytečná otázka. V křesle budu sedět a pohupovat se. S tím se počítá. Bude vám to ale stačit? Závěsná křesla jsou ideální na relaxaci. Věděli jste ale, že existují dokonce speciální relaxační houpací křesla?

Na závěsném křesle můžete podřimovat, číst si, sledovat film a přikusovat k tomu nějakou tu drobnost. Nedá se ale říct, že by závěsná křesla byla vhodná k sezení u oběda či večeře (byť na zahradě či terase). K tomu jsou vhodnější jiné typy posezení.

Rovněž tak v závěsném křesle si můžete zdřímnout. Pokud ale chcete odpočívat převážně v leže, v křesle si zase tolik nepoležíte. Pak by pro vás mohlo být vhodnější pořízení houpací sítě nebo závěsného lehátka, které jsou také k spánku mnohem příjemnější než křeslo.

Houpací síť na dřevěné konstrukci stojí na pláži.

Na síť ovšem musíte mít dostatek vhodného místa.

Houpacího zahradního nábytku je už dnes spousta. Připomenout si jej můžete třeba v článku 7 typů zahradních houpaček.

Budete křeslo chtít přemisťovat? Lehké závěsné křeslo (třeba látkové) můžete snadno sbalit s sebou do auta a vzít si jej na výlet, dovolenou, k řece či na chatu.

4. Kolik peněz jste ochotní do jeho pořízení investovat

Nejlevnější jsou látková houpací křesla. Seženete je od 300 Kč. Ta nejkvalitnější nebo různě vylepšená textilní křesla stojí i okolo 2000 Kč. Např. závěsné křeslo Hangover (na obrázku) si můžete různě nastavovat a měnit na něm polohy. Můžete si jej uzpůsobit nejen k sezení, ale i ležení.

Látkové závěsné houpací křeslo Hangover

Dražší jsou ratanové a dřevěné houpačky. Ceny za ně se pohybují v řádech tisíců korun. Krásné houpačky seženete nejčastěji v rozmezí 5000 – 15 000 Kč.

Závěsné křeslo by neměla být investice na jednu sezónu. Proto vyberte hlavně kvalitní a odolný výrobek. Pokud vámi vyhlídnutý produkt je v katalogu nafocený zavěšený na konstrukci a s měkoučkým polstrováním, nezapomeňte ověřit, zda jsou tyto doplňky v ceně nebo si je musíte pořídit zvlášť.

Relaxační závěsné houpací křeslo Dara.

5. Kolik času jste ochotní věnovat údržbě

Podle toho, kolik času jste ochotní věnovat údržbě, volte materiál pro křeslo.

Zatímco umělý ratan nebo plast stačí jen čas od času přetřít vlhčím hadříkem, s jinými materiály byste si měli dát více práce. A to z toho důvodu, aby si materiál zachoval své vlastnosti a vy jste si houpání mohli užívat rok co rok.

Textilní houpací křesla s odnímatelnými dřevěnými součástmi lze prát pohodlně v pračce. Jestliže ale pevné součásti nejdou od látky oddělit, budete se muset spolehnout na ruční čištění.

Dřevo je vůbec nejnáročnější na údržbu: ideálně by se každý kousek měl alespoň dvakrát za sezonu pořádně vyčistit a napustit olejem.

 

Závěsné houpací křeslo: jak vybrat to pravé pro vás
5 (100%) 3 votes